Цвят: Светъл кехлибар, свеж златист оттенък.
Тяло: Средно, приятно, не много плътно.
Аромат: Меки печени плодове, карамел и ванилия, лек пушек. Намек за горски плодове и полски билки. Между отделните пластове – усещане за меден сладкиш, нотки на овъглено дърво.
Вкус: Тофи, торфени аромати, цитрусови плодове, зест, сладост от сладкиш. Шери олоросо – дар от бъчвите в които отлежава, билков мед и боровинка.
Финал: Дълъг, динамичен баланс между торфения характер, леката плодова сладост и интензивните нюанси на печен меден сладкиш.
Звучи ли ви познато? ……. Не, не е. Няма такова нещо. Наистина няма. В случай, че сте разпознали питието, което е дегустирано, трябва да знаете, че такова не съществува. Дегустацията е пълна измислица, въпреки, че е базирана на реален продукт. Постарах се да включа основните характерни черти на уиски от регионите Highlands, Lowlands, Speyside и Islay. Все пак ако някой, някога е „срещал“ уиски с горните характеристики, моля да сподели.
Както става ясно, темата на тази статия е Дегустацията. От няколко години се боря с познати и приятели, които тестват 12 – 15 – 18 годишни single malt еликсири, като „гаврътват“ 50 или 100 мл. на екс. Тъй като съм миролюбив по природа и насилието ми е чуждо, просто вече не се срещам с такива.
Всеизвестна истина е, че има толкова вкусове колкото хора. Всеки любител на „шотландската магия“ има своя индивидуална преценка за вкусовите качества и аромата на различните брандове и реколти, както и своя преценка коя напитка да предпочете при конкретен повод.
Независимо от това доброто познаване на фазите и резултатите от дегустацията на изисканите питиета (фазите и са много подобни уиски, вино и коняк) е важно. Аргументите в полза на това твърдение, са свързани главно с връзката между индивидуалните характеристики – „характерът“ на конкретното уиски и преживяването което то осигурява. Това което имам предвид, е че напитки от различни дестилерии (включително географски близки), със сходни вкусови качества и аромат, могат често имат различен „характер“. Приемете това, както искате или го оспорете – нямам нищо против. Другото предимство, което дава познаването на дегустационния процес е допълнителната информация при избора на напитка. Когато можем правилно да „разчетем“ информацията от ревюто направено от специалисти, не е необходимо да залагаме, дали ще ни допадне направеният избор.
Не съм експерт в областта, но след няколко години скромен „стаж“ имам своите наблюдения върху дегустирането на уиски. … Това ще е и следващата тема.